Cezmíny – Ilex

V našich záhradách sa občas stretávame so stálozelenými drevinami s typickými lesklými listami, často s výraznou farebnou kresbou. V lepšom prípade sa koncom jesene na rastlinách v jesennom období objavujú červené, žlté, či až tmavo fialové  plody. Jedná sa o cezmínu (Ilex), ktorá si získala veľkú obľubu kvôli celoročnému efektu stálozelených listov. 

Najčastejšie pestovaným druhom je Ilex aquifolium, ktorý je domáci v Severnej Európe. Obvykle rastie v mierne kyslých pôdach, na vlhkých lokalitách. V krajinách, kde rastie prirodzene, býva obvykle uctievanou rastlinou. Slávu si táto drevina získala vďaka  stálozeleným listom, čo bolo najmä v minulosti v severských krajinách vnímané ako vzácny, až magický úkaz. Práve preto sa tento druh cezmíny stal nielen symbolom vitality, ale aj slnovratu, neskôr potom kresťanských Vianoc.

Cezmíny ponúkajú bohatú škálu ďalších druhov, ktoré rastú po celej zemeguli, na oboch pologuliach a vo všetkých kontinentoch. Celkovo ich existuje necelých 600 druhov, niektoré sú opadavé, iné stálozelené. Mnoho druhov má výraznú okrasnú hodnotu, iné sú pomerne nenápadné. Medzi cezmínami sa nájde i niekoľko hospodársky dôležitých druhov. Patrí k nim napríklad opadavý druh Ilex verticillata, ktorý sa pestuje pre výrazné červené plody. Tie dozrievajú na jeseň a vydržia na rastline v atraktívnom stave až do konca zimy. Pestujú sa na plantážach (napr. v Holandsku) pre zber konárov, ktoré tvoria významnú kvetinársku komoditu zimnom období.

Zrejme najslávnejšou hospodársky dôležitou rastlinou tohto rodu je Ilex paraguariensiscezmína paraguajská. Je vám to meno neznáme? A čo slovo maté? To je obchodný názov listov práve tohto druhu. Čaj maté – obsahuje pomerne veľké množstvo kofeínu, pre čo je v niektorých krajinách Južnej Ameriky aj vnímaný  a používaný podobne ako káva. Dá sa kúpiť aj u nás – často pod obchodným menom Yerba Maté.