Živé ploty tvoria jednu z najprirodzenejších bariér medzi súkromnou záhradou a jej okolím. Pekný živý plot je krásnou ozdobou záhrady, ale nie každý plot prináša takú radosť, akú majiteľ očakáva. Základom budúcej radosti je správne založenie výsadby a následná údržba. Bez nej sa aj najlepšie založený živý plot stane bezcennou húštinou.
Rastliny do živého plota vyberajte zodpovedne. Dajte si poradiť, inšpirujte sa, čítajte. Sortiment druhov vhodných pre živé ploty je ďaleko väčší, než sa bežne uvádza.
Skúste si objektívne stanoviť, čo vlastne od živého plota očakávate. Čím viac kritérií si stanovíte, tým zložitejší bude výber druhu.
Správny rastlinný druh vyberajte nielen podľa vzhľadu, ale podľa podmienok, ktoré na záhrade máte i podľa toho, čo všetko môžete na oplátku vysadeným rastlinám ponúknuť.
Nikdy nevysádzajte dreviny do samostatných jamiek v trávniku. Trávnik je pre ostatné rastliny veľmi konkurenčný, rastliny v jeho blízkosti zle rastú a ťažko sa udržujú.
Nepodceňujte (ani nepreceňujte) schopnosť drevín vyplniť priestor. Najmä druhy s vázovitým tvarom (dráče, tavoľníky, vtáčí zob) musia rásť blízko pri sebe, inak sa v dolnej časti nikdy nespoja.
Pre budúce živé ploty vykopte rigol a vysadzujte tak, aby rastliny mali veľkorysý priestor – a aby ich neohrozoval trávnik, ktorý by sa mohol dostávať k rastlinám tvoriacim živý plot.
Už pri výsadbe pridajte do substrátu aspoň základnú dávku pomalšie rozpustného hnojiva.
Pri výsadbe, alebo tesne po nej, urobte prvý rez – z boku i zhora. Jedine tak docielite bohaté rozvetvenie a hustotu živého plota. Ak si myslíte, že ušetríte tým, že budete čakať 2-3 roky na správnu chvíľu, tak sa mýlite. Rastliny sa začnú zahusťovať v mieste rezu. Ak začnete rezať až vo výške jedného metra nad zemou, tak do tejto výšky bude živý plot polopriesvitný.
Režte pravidelne, aspoň 2x za rok. Každý rez podporuje nový rast (a zahusťovanie).
Nehanbite sa svoj plot pravidelne prihnojovať, len dostatok živín dáva možnosť k bohatému rastu.