Dážďovky – užitoční spoločníci

Za najužitočnejších voľne žijúcich živočíchov sa považujú včely. Sekunduje im ďalšia skupina zvierat, ktoré síce nemajú takú dobrú povesť ako včely, ale významovo stoja blízko seba. Sú to trošku nenápadné dážďovky a im veľmi blízko príbuzné červy. Špeciálne ich predstavovať asi nie je treba, ale pár zaujímavostí isto nezaškodí.

V širokom pojatí zoologického systému živočíchov tvoria dážďovky veľmi bohatú skupinu. Popísaných bolo okolo 5000 druhov, predpokladá sa ale, že ešte mnoho ďalších druhov na svoje objavenie iba  čaká. Žijú všade – po celej planéte, s výnimkou najchladnejších oblastí. Sú veľmi rozmanité – od pár centimetrov až po dĺžku okolo 1,5m. Najväčšia z dážďoviek žije v Afrike (Microchaetus rappi), ktorá jeden a pol metrovú dĺžku dosahuje bežne, nájdu sa však i jedinci oveľa impozantnejších rozmerov.  V Česku na niekoľkých lokalitách žije miestny rekordman -   Allolobophora hrabei, dážďovka ktorá môže dorásť až do dĺžky 50 cm.

Anglický vedec Charles Darwin časť života venoval štúdiu týchto zvierat – v tejto súvislosti povedal, že: „Keby nebolo dážďoviek, poľnohospodárstvo, ako ho poznáme dnes (v dobe života Ch. Darwina) by pravdepodobne vôbec nemohlo vzniknúť.

Prečo toľko humbuku pre jedného červíka?  Dážďovky o svojej užitočnosti nevedia nič, ale to akú službu pre nás vykonávajú, je výnimočné. Táto výnimočnosť spočíva hlavne v dvoch činnostiach. Živia sa organickými zostatkami rastlín, ktoré ležia na povrchu pôdy. Tieto časti rastlín vťahujú pod povrch pôdy, čím zvyšujú obsah humusu v nej. Minimálne rovnako dôležité je neustále “perforovanie“  pôdy, a to ako v horizontálnom, tak vertikálnom smere. Tým dostávajú do pôdy vzduch, nutný pre dobrý život koreňov. Okrem toho zvyšujú schopnosť pôdy prijať i nadmerné množstvo vody. Táto vlastnosť sa v ostatných rokoch ukazuje ako mimoriadne dôležitá, lebo iba voda, ktorá zostane na pozemku má význam.