Drevité pivónie

Do skupiny drevitých pivónií patrí viacej druhov, všetky pochádzajú z oblastí Himalájí a Číny. Pôvodné, tzv. botanické druhy sa v  súkromných záhradách objavujú vzácne. Najčastejšie sa tieto pivónie označujú ako Paeonia sufruticosa. V záhradných centrách sa ale najčastejšie predávajú krížence, pri šľachtení ktorých sa často použilo viacero divokých druhov.

Drevité pivónie patria k tradičným klenotom čínskej záhradnej kultúry. Oddávna patrili k najobľúbenejším rastlinám, nepochybne vedľa ich krásy na tom mali zásadný podiel aj ich liečivé vlastnosti. Už okolo roku 250 nášho letopočtu sa drevité pivónie používali v ľudovom liečiteľstve – a využívajú sa takto dodnes. Používajú sa dodnes pre tlmenie bolesti a ako antibakteriálny prostriedok. Opadané okvetné plátky sa miestami v Číne po predvarení dosládzajú a používajú sa ako dezert k čaju.

Okolo roku 800 v Číne už existovalo niekoľko odrôd drevitých pivónií. Z Číny sa drevité pivónie dostali do Japonska niekedy v prvej polovici 8. storočia, kde si získali obľubu  a stali sa častou súčasťou pri zakladaní tradičnej japonskej záhrady.

Výsadba pivónií

Drevité pivónie tvoria menšie kríky, ktoré za mimoriadne priaznivých okolností môžu prerásť hranicu 2 metrov, nie je to ale bežný jav. Pre výsadbu drevitých pivónií sa obvykle odporúča veľmi dobre priepustná, neutrálna až mierne vápenitá, hlboká pôda veľmi bohatá na živiny.

V chudobnejších pôdach je nevyhnutné doplnkové hnojenie, bez neho rastliny neprosperujú. Stanovište pre pestovanie drevitých pivónií by malo byť na slnečnom mieste a pokiaľ možno chránené pred prievanom a silným vetrom. Mladé rastliny na rozdiel od bylinných druhov môžete pri výsadbe pokojne vysadiť o 5-10 cm hlbšie, než rástli pred tým. 

Drevité pivónie sú dlhoveké, pomaly rastúce rastliny. Sú veľmi citlivé na presádzanie, po presadení býva časté, že niekoľko rokov odmietajú kvitnúť. Inak sú to pomerne nenáročné a po zakorenení spoľahlivé rastliny.