Hamamely - klenoty končiacej zimy

Kto prejde okolo hamamelov v lete, ani nevie, že minul nejakú zvláštnu rastlinu. Ale pravda je taká – hamamely sú nevšedné opadavé kríky, ktoré kvitnú medzi prvými vôbec. V záhradách a parkoch sa najčastejšie pestujú rôzne odrody, pretože sú farebne výraznejšie ako botanické druhy. Tieto kultivary väčšinou patria do skupiny Hamamelis x intermedia.

Hamamely obvykle dorastajú až do výšky okolo 3 metrov, je to ale otázka niekoľkých generácií. Typickou vlastnosťou hamamelov je ich pomerne široký tvar. Preto by sme pri výsadbe mali túto vec zohľadňovať. Ponechať voľné miesto na záhrade na 20 rokov dopredu asi nie je úplne praktické, ale dajú sa okolo hamamelov vysadiť bežné druhy trvaliek, ktoré budú postupne ustupovať, ako sa hamamel bude rozširovať do strán.

Pre hamamely vyberáme miesto s mierne vlhkou, mierne kyslou, ale dostatočne priepustnou pôdou s vysokým obsahom humusu.  Ideálne je svetlé, ale nie príliš horúce miesto, hamamelom sa bude dobre dariť aj v polotieni. O týchto kríkoch sa tvrdí, že neznášajú rez. Je to ale trochu nepresné tvrdenie. Hamamely nemajú dobrú regeneračnú schopnosť, takže sa nedajú dobre zmladzovať. Ak je to ale potrebné, tak mierne prerezanie kríka od zahusťujúcich konárov, prípadne odstrínenie tých, ktoré rastú nesprávnym smerom, krík znáša pomerne dobre. V jesennom období sa hamamely krásne vyfarbujú, v tomto čase sú neprehliadnuteľné, rovnako ako pri zimnom kvitnutí.