Zmena v nahliadaní na tieto hortenzie prišla s nástupom kultivaru ‘Limelight‘. Vyšľachtený bol v Holandsku, ešte v osemdesiatych rokoch 20.storočia, ale do ľudských sŕdc mal možnosť vstúpiť až oveľa neskôr. Dlho sa skúšal a preveroval, aby sa mohlo potvrdiť všetko to, čo sa ukazovalo na začiatku. ‘Limelight‘ bola zrazu úplne iná hortenzia, ako všetky doposiaľ. Vysoká, pevná, odolná vetru a hlavne krásna, s veľkými sterilnými kvetmi a výraznou farebnosťou.
Na šľachtiteľskom poli hortenzií metlinatých sa dejú veľké veci. Šľachtiteľské týmy zažívajú významné úspechy. Vznikajú nové a ešte novšie odrody s dramatickými rozdielmi. Nové odrody sa vyznačujú odchylkami v charaktere rastu, výškou, šírkou, pevnosťou výhonov, včasnosťou rozkvitania i jeho dĺžkou, farebnosťou kvetov i pomerom sterilných a plodných kvetov.
Hortenzie metlinaté milujú vlhkú, živnú a hlbokú pôdu mierne kyslej reakcie. Poradia si aj v iných pôdach, ale neprosperujú v nich až tak dobre. Ideálne stanovište je na slnku, v polotieni kvitnú menej a majú slabšie výhony. V porovnaní s hortenziou kalinolistou (Hydrangea macrophylla) majú jednu obrovskú výhodu. Kvitnú z letorastov, takže nie je nutné báť sa o ne cez zimu a komplikovane ich zazimovávať. Kvety sa preto u nich vyvinú za každých okolností, bez ohľadu na to, či, a ako sa budú rezať.
Hortenzie metlinaté majú široké využitie. Uplatnia sa na okrajoch skupín, solitérne, na živé ploty a v prípade drobných odrôd aj pri zakladaní lemov, prípadne ako krásny element pre pestovanie v nádobách. Prvé odrody rozkvitajú, už veľmi skoro – podľa miestnych podmienok už od začiatku júna, krásne vydržia až do neskorej jesene. Aj v zimnom období majú ich uschnuté súkvetia svoje čaro.