Jednoročné popínavé rastliny

Popínavé rastliny dávajú záhradám a ich záhradníkom neuveriteľné možnosti. Zďaleka to ale nie sú iba dreviny a vytrvalé byliny.  I medzi jednoročnými druhmi je veľa tých, ktoré za pozornosť určite stoja. Nájdeme medzi nimi druhy, ktoré patria medzi klasiku, ale i pár, ktoré na svoje šance ešte iba čakajú.

Krásu do záhrad ale neprinášajú iba rastliny samotné, ale často aj opory, ktorých sa pri ceste smerom hore pridržiavajú. Tie môžu mať prírodný charakter, ale tiež bývajú vyrobené zo  železa či zo spracovaného dreva. Opory pre popínavé rastliny vedia byť nadčasové a záhradu môžu zdobiť aj v zimnom období bez popínavých rastlín.

Výhody jednoročných popínavých rastlín

Jednoročné popínavé rastliny majú niekoľko úžasných, zatiaľ nie príliš pochopených výhod. Ľahko sa dajú „zakomponovať“ napríklad do trvalkových záhonov. Zvlášť v prípadoch mladých výsadieb vedia výborne vyplniť voľné priestory, ktoré budú ostatné rastliny potrebovať v nasledujúcich rokoch. Vytvoria pritom výrazný vertikálny efekt.

Sú síce iba na rok, ale pre milovníkov záhrad a aktívneho záhradníčenia je to vlastne výhoda. Tá možnosť každý rok skúsiť niečo nové, to je predsa tak lákavé! Na jednoročné popínavé rastliny je treba obvykle myslieť s veľkým predstihom.

Ak uprednostňujeme pre stavbu opôr prútený materiál, zhromažďujeme si ho na stavbu oporných konštrukcií s predstihom, obvykle už koncom zimy. V mnohých prípadoch platí, že najjednoduchšou cestou ako rastliny získať je ich vlastné predpestovanie zo semien. Tento rok sa to už stihnúť asi nedá, ale je dobrý čas nazerať cez ploty, prípadne do botanických záhrad a pri tom hľadať tú správnu inšpiráciu.

Bežné aj menej bežné druhy jednoročných popínaviek

Okrem najbežnejších druhov ako je napríklad Thunbergia alata  (prezývaná ako Čiernooká Zuzana), Hrachor voňavý (Lathyrus odoratus) či Kobéa, existuje i pár ďalších, rovnako zaujímavých. Je to napríklad Rhodochiton, či celkom mimoriadne povojníky – napríklad Ipomoea lobata. Spomedzi zelenín môžeme dať šancu Popínavej fazuli Phaseolus coccineus, či pomerne málo známej zelenine Basella alba niekedy označovanej ako „malabarský špenát“.


Na mohutných konštrukciách sa dajú pestovať ako okrasné, tak úžitkové formy tekvíc, a im príbuzným rastlinám s výraznými plodmi. Aj v prípade jednoročných popínavých rastlín platí, že ich uplatníme jednoducho vo všetkých typoch záhrad – ako v okrasných, tak aj v tých úžitkových.

kobéa

Kobéa