Uplatnia sa najmä vo väčších záhradách a parkoch – a to buď ako súčasť trvalkových záhonov, v ktorých ozdobnice vytvárajú silný vertikálny efekt. Výborne, veľmi podobne vyznejú i dekoratívnych porastoch vytvorených výhradne z rôznych iných druhov tráv. Ich efekt nastáva najmä v období kvitnutia. Ich voľné klasy sa často pohybujú vo vetre, čím vytvárajú i efekt pohybu a pokojných zvukov. Z ozdobníc sa dajú vytvárať pôsobivé živé ploty i predely na rozdelenie dvoch pozemkov.
Tieto mohutné trávy sa odporúča vysádzať hoci na krátky čas na miesta, kde hrozí erózia pôdy. Či pôdne zosuvy. Ich korene sú aktívne a dokážu stabilizovať i kyprú pôdu na svahoch. Ozdobnice sa v ostatných rokoch miestami pestujú vo veľkom ako cenná hospodárska rastlina. Hlavným dôvodom je tvorba biomasy, najmä ako biopalivo, či zdroj hmoty pre výrobu tradičných strešných krytín. V prípade vysokých druhov sa využíva v krajine ako veterná bariéra.
Ozdobnice potrebujú slnečné stanovište a dobre priepustnú pôdu. Dobre prosperujú aj v pôdach chudobných na dusík. Nevyžadujú špeciálnu údržbu a sú vhodné i pre menej skúsených majiteľov záhrad. Pri nákupe si treba dobre všimnúť názov odrody – a podľa toho ju umiestniť na záhrade. Rozdiely medzi jednotlivými odrodami môžu byť značné.