Náprstníky

náprstník | Digitalis minor

Náprstníky (Digitalis) sú pomerne známe byliny, ktoré sa občas objavujú v trvalkových záhonoch i prírodne ladených záhradách. Celkovo existuje okolo 25 druhov, väčšina európskych druhov je doma v Stredomorí , ďalšie rastú v západnej a strednej Ázii. Výskyt náprstníkov bol zaznamenaný i na južnej pologuli, ale do týchto končín bol zavlečený človekom.

Náprstníky sú prevažne dvojročné rastlinykrátkoveké trvalky. Pestujú sa pre veľmi nápadné, trúbkovité kvety, ktoré bývajú u niektorých druhoch pomerne veľké. Najčastejšie pestovaným druhom je náprstník červený (Digitalis purpurea), ktorý dorastá do výšky asi od 80 cm až do výšky okolo 1,5m. Obvykle sa prejavuje ako dvojročná rastlina, ktorá v prvom roku pestovania vytvára iba prízemnú ružicu listov, v druhom roku vykvitne a po odkvitnutí obvykle odumiera.

Niekedy je možné životnosť náprstníku predĺžiť odstránením súkvetia ešte pred tvorbou prvých plodov. Tým, že rastlina nevytvorí semienka, zostane v nej ešte dosť energie, aby prežila do nasledujúceho roka. Takéto rastliny ale obvykle už nebývajú tak atraktívne.

Tieto náprstníky sa obvykle predávajú medzi trvalkami. Fakticky jednotlivé rastliny po dvoch rokoch odumierajú, ale obvykle sa náprstníky bohato na záhrade samé ochotne vysemeňujú a často sa objavujú aj na iných miestach záhrady, kde rástli doposiaľ.

Môžu za to drobučké, veľmi ľahké semienka, ktoré obvykle rozširuje hlavne vietor. Býva ich veľké množstvo, statná materská rastlina je schopná z jednej rastliny vyprodukovať až 2 milióny semien. Sú to veľmi cenné rastliny najmä pre čmeliakov aj iný hmyz, sú pre ne významným zdrojom nektáru. 

Náprstník červený, ale i všetky ďalšie druhy náprstníkov patria k silno jedovatým druhom. Obsahujú značné množstvá glykozidov, ktoré podporujú činnosť srdca a slúžia k liečbe celej rady srdečných ochorení. Pre vysokú jedovatosť vyžadujú presné, laboratórne spracovanie – nikdy nepatria do rúk ľudových liečiteľov.  Vďaka jedovatosti ale rastliny dobre odolávajú bežným záhradným škodcom – sú odolné voči väčšine bylinožravých živočíchov, i proti slimákom. Niektoré zdroje tvrdia, že sú dobrým spoločníkom pri pestovaní sprievodných rastlín, ktoré dokážu taktiež proti poškodeniu ochrániť. Pri určitej opatrnosti sa dajú používať ako rezané kvety, ktoré okrem iného predlžujú trvanlivosť ďalších kvetov umiestnených v jednej váze.

V nárokoch na prostredie sa jednotlivé druhy líšia. Najčastejšie pestovaný náprstník červený rastie najlepšie v polotieni, na vlhkých, humóznych a mierne kyslých pôdach.