Možno preto niekto nad tavoľníkmi ohrnie nosom, že sú až príliš bežné a obyčajné. Nie je to ale spravodlivé hodnotenie. Niektoré druhy možno na prvý pohľad nezaujmú, ale ich vlastnosti i tak zostávajú skvelé. Za ostatné roky sa v ponukách objavujú úplne nové odrody skvelých parametrov, navyše veľmi atraktívneho vzhľadu.
Podľa vzrastu rozoznávame nízke, stredné i vyššie typy. K najmenším tavoľníkom patria druhy Spiraea bumalda a Spiraea japonica. Zvlášť druhý menovaný druh sa stal cieľovou rastlinou niektorých šľachtiteľov, ktorí s krížením dosiahli výborné výsledky. Odrody ako ‘Walbuma‘, ‘Fenna‘ či, ‘Zen Spirit Caramel‘ – sú veľmi nápadné i kompaktné. Vedia do záhrady vniesť zaujímavý efekt pri pučaní, kvitnutí i jesennom vyfarbovaní. Dajú sa pestovať voľne, bez významných zásahov, ale lepšie im svedčí silnejšie zrezanie v predjarí a jedno slabšie zostrihnutie po odkvitnutí. Sú to ideálne rastliny do zmiešaných skupín, pre pestovanie v nádobách – ale najmä pre vytvorenie nízkych plôtikov a záhradných lemov.
U stredných a vyšších typov ( Spiraea cinerea, Spiraea nipponica, Spiraea van Houttei) žiadne zásahy nie sú pravidelnou povinnosťou, s výnimkou, kedy ich pestujeme ako živé ploty. V týchto situáciách je pravidelné zrezávanie cestou ku kráse a hustote plotov. Napriek tomu im ale občasné prerezanie či zmladenie robí dobre. U vysokých typov toto zrezanie robíme čo najskôr hneď po odkvitnutí, aby do konca leta ešte stihli narásť riadne výhony, ktoré budú kvitnúť v nasledujúcom roku.
Tavoľníky sú veľmi prispôsobivé, dobre rastú vo všetkých bežných typoch pôd. Čím viac slnka dostanú, tým bohatšie budú kvitnúť a krajšie na jeseň vyfarbovať, ak to majú v genetickej výbave. V spoločnosti tavoľníkov sa žije dobre – neumoria vás opakujúcou sa údržbou a potešia svojou krásou.