Zeleninové záhony v druhej polovici vegetačného obdobia

Od polovice prázdnin, ale v teplejších oblastiach často aj skôr, bývajú niektoré druhy zeleniny už pozbierané a záhony po nich zostanú prázdne.

Skúsení záhradkári ale vedia, že to ešte neznamená koniec sezóny. Existuje totiž niekoľko druhov, ktoré majú vyslovene jesenný charakter – a inokedy sa vlastne ani dobre pestovať nedajú. Je to napríklad pekinská kapusta alebo čierna reďkev. Obe tieto zeleniny majú pomerne krátku vegetačnú dobu a po výseve či výsadbe na začiatku augusta obvykle krásne stihnú priniesť očakávanú úrodu. Samozrejme to vždy závisí od polohy, miestnych pomerov a priebehu počasia. 

K zeleninám, ktoré máme v tomto období už obvykle v záhrade vyzbierané patrí cibuľa a cesnak. Obe tieto zeleniny nie sú k pôde priamo najpriateľskejšie naladené, preto je po nich dobré vysádzať druhy, ktoré pôdu naopak dokážu výrazne vylepšovať a ozdravovať. Do tejto skupiny patria najmä  strukoviny. Ideálnou zeleninou po cibuli a cesnaku je kríčkovitá fazuľa, ktorá nielenže stihne ešte pekne zarodiť, ale dokáže pôdu obohatiť o dusík.

Ďalšími druhmi, ktoré môžeme smelo v polovici leta vysievať či vysádzať, sú listové šaláty, reďkev i reďkvička, kôpor, cvikla, skoré odrody mrkvy a za pokus stoja aj najskoršie odrody zemiakov, ak máte k dispozícii kvalitný sadbový materiál.

To najhoršie, čo môže pre pôdu nastať, je nechať ju bez využitia. Pôda bez porastu je viac vystavená nadmernému vysušovaniuprípadnej erózii. Aby sme spojili ochranu pôdy s jej vylepšením, máme k dispozícii ešte jeden účinný nástroj – a to zelené hnojenie. Je to stará metóda našich predkov, ktorá je lacná, jednoduchá a účinná. Spočíva v jednoduchom výseve  rastlín (strukoviny, obilniny, horčica, repka, facélia). Tieto druhy sa vyznačujú pomerne rýchlym rastom. Na jeseň sa tieto porasty pokosia a zapravia sa do pôdy.